Can Dostunuz İçin Evinizde Kolayca Hazırlayabileceğiniz DOG BİTE Tariflerimiz.
title
title
title
title
title
title
 • Hangisini tercih etmeliyim?
 • Faydaları
 • Etkileri
 • Dikkat Edilmesi Gerekenler
 • Temizlik
 • Nasıl Eğitirim?

Evden çıkarken aklınız can dostunuzda mı kalıyor ?

O zaman BARF TR’ nin yeni oyuncağı olan Dog Bıte ile sizin de tanışma zamanınız geldi. Silindir şeklinde sert ve parçalanmaz yapısı sayesinde can dostunuz ömür boyu Dog Bite'dan vazgeçemeyecek.

Can dostunuzun

 • Yavruluktan yetişkinliğe geçişte diş dökme dönemini rahat geçirmesini istiyorsanız
 • Gün içinde yalnız kaldığında keyifli zaman geçirmesini istiyorsanız
 • Isırma ve kemirme güdüsünü, ağız yapısına ve çevreye zarar vermeden rahatlatmasını istiyorsanız
 • Ödül mamasını kendi çabasıyla -oyun oynar gibi-Dog Bite'ın içinden çıkararak motor becerilerini geliştirmesini istiyorsanız
 • Stres anlarını doğru oyuncakla, rahat ve zararsız geçirmesini istiyorsanız
 • Evin içinde oynamasına uygun ve can dostunuzun tamamen zararsız bir oyuncağı olsun istiyorsanız

Dog Bite can dostunuzu eğlendirirken aynı zamanda daha yavaş sindirmesini sağlayarak sağlıklı beslenmesine katkıda bulunur.

Dog Bite can dostunuzun eğlenerek oyun oynamasını sağlarken aynı zamanda can dostunuza zihinsel ve fiziksel yönden uyarıcı sağlar.
Tamamen doğaldır.
Türkiye’de üretilmiştir.

A- Zihinsel Aktivite Köpeğinizin sağlıklı ve mutlu olması önemli olduğundan Dog Bite zihinsel ve fiziksel uyarım sağlayarak bunu gerçekleştirir.

B-Oyuncağını Getir Can dostunuzun anında uyum sağlayacağı silindir yapısı, sağlam kauçuk malzemesinin verdiği dinamiklikle yüksek sıçrayışlar yapmasını sağlar. Her seferinde tepme, kovalama, yakalama gibi güdülerini harekete geçirir.

C- Çiğneme Oyuncağı Can dostunuzun anında uyum sağlayacağı silindir yapısı ve ağız, diş yapısına uygun kauçuk köpeğinizin çiğneme güdüsünü karşılar. Yavru can dostunuzun da doğru çiğnemeyi öğrenmesine yardımcı olur.

D- Bulmaca Oyuncak Dog Bite oyuncağına can dostunuzun atıştırmalıklarını, mamasını doldurduğumuzda can dostunuz yiyeceklere ulaşmak için çaba sarf eder. Bu durum da onun zihinsel ve fiziksel bakımdan sağlıklı olmasını sağlar. Aynı zamanda bu çaba ona oyun gibi geldiğinden eğlenir.

E-Yemek Kabı Dog Bite’tan beslenen can dostunuz mamaya ulaşmak için zihinsel ve fiziksel bakımdan zorlanırken yemeği yavaşlattığı için kilo kontrolünde de yardımcınız olur.

Dog Bite can dostunuzun en eğlenceli ve en yararlı oyuncağı olacak.

1- Can dostunuzun oyuncağı Dog Bite’ı sık sık kontrol edin ve temizleyin.

2- Can dostunuza Dog Bite adlı oyuncağı herhangi bir hasar, yırtık parça olmadığında emin olduğunuzda verin.

3- Yıpranmış, eskimiş Dog Bite oyuncağı can dostunuzun sağlığı ve güvenliği için hemen çöpe atın.

4- Dog Bite sağlam yapısı sayesinde hiçbir zaman yıkılmaz ve her zaman düz durabilir.

5- Can dostunuzun gözetime ihtiyaç duymadan güvenle bağımsız şekilde oynayacağından emin olana kadar kullanımını denetleyin.

6- Doğru boydaki Dog Bite oyuncağı can dostunuzun en eğlenceli deneyimini en güvenli şekilde yaşamasını sağlar.

7- Birden fazla can dostunuz varsa tek Dog Bite yeter. Dikkat etmeniz gereken tek şey: Hangi boy Dog Bite almanız gerektiği. Kararınızı en sert dişleri olan ırka göre yapabilirsiniz.

8- Dog Bite can dostunuzu eğlendirirken aynı zamanda daha yavaş sindirmesini sağlayarak sağlıklı beslenmesine katkıda bulunur.

9- Dog Bite can dostunuzun eğlenerek oyun oynamasını sağlarken aynı zamanda can dostunuza zihinsel ve fiziksel yönden uyarıcı sağlar.

Tamamen doğaldır.

Türkiye’de üretilmiştir.

1- Artıkların kolayca çıkması için bulaşık sabunlu ılık suda Dog Bite oyuncağını bekletin

2- Oyuncağın içindeki inatçı parçaları çıkarmak için şişe fırçası veya eski diş fırçası kullanın ve sonra durulayın

3- Dog Bite oyuncağınızı bulaşık makinesinin üst rafında yıkayın ve makinenin kurutma kısmını atlayın.

CAN DOSTUNUZU DOG BITE İLE NASIL EĞİTİRSİNİZ

Dog Bite’ın özelliklerinden yola çıkarak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz: Dog Bite tüylü dostunuzun can sıkıntısını, ayrılık kaygısını, kilo kontrolünü, çiğneme davranışında yaşanan sorunları çözebilecek bir araçtır. Bu yüzden sadece bir oyuncak değildir. Bugün, köpeğinizi eğitmek için sandıklara yardımcı olacak bir araç, oyuncak olarak DOG BITE‘ı nasıl kullanılabileceği hakkında konuşacağız.
Ama önce sandık eğitiminden ve neden yaptığımızdan biraz bahsedelim.
Can dostunuzun eğitimi onunla bir arada yaşamak için oldukça önemlidir. Bu yüzden can dostunuzun sandık eğitiminde sandıklara alışmasına yardımcı olması için bir araç, oyuncak tasarladık. Tüylü dostumuzu sandıkta eğitmenin bir nedeniyse yanlarında kimse olmadığında sıkılan can dostlarımız çevreyle ilgilenirler. Çiğneme davranışını çevrelerine yansıttıklarından bu durum hem onlar hem de çevreleri için zararlı olabilir. Kafesinde olması bu tatsız durumun yaşanmasını önler. Dog Bite kafesin eğlenceli, oyalayıcı, güvenli bir yer olmasını sağlar. Can dostunuz kafes eğitimi alırken sandık ve kafes arasında olumlu bir ilişkinin kurulması önemlidir. Dolu bir Dog Bite ile bu olumlu ilişki kurulur. Doğru boydaki Dog Bite seçimiyle can dostunuz Dog Bite’ın ne olduğunu öğrenmelidir. Böylece can dostunuzun bu sürece alışması daha kolay olur. Dog Bite’ı can dostunuzun günlük rutinine ve yemeklerine ekleyebilirsiniz. Kafes eğitimine başlamadan önce doğru Dog Bite’ı bulmak için petshop görevlilerinden veya BARF TR’den yardım alabilirsiniz. Doğru boydaki Dog Bite’ı seçtikten sonra sandık eğitimine başlamaya hazırsınız.

Sandık eğitimine başladığınızda, DOG BITE’a köpeğinizin yemeyi en çok sevdiği mamayı/yiyeceği doldurun. Dog Bite’ı kullanarak can dostunuzu sandığa çekin. Onu yatırın ve ona dolu olan Dog Bite’ı verin. Bu eğitimin püf noktası sandığın kapısını açık bırakmanız olacaktır. Can dostunuz sandıktan çıktığında Dog Bite’ı kullanarak onu sandığa tekrar çekin ve kapıyı açık bırakın. Can dostunuzu en iyi şekilde tanıyan sizsiniz. Bu yüzden bu davranışı yavaş yavaş kazandığını gözlemleyene kadar bu işlemi tekrar edin. Sonunda sandığa girdiğinde Dog Bite’ın orada olduğunu öğrenecektir. Ayrıca kapısı açık şekilde sandıkta besleyebilirsiniz. Böylece içeri girip çıkmaya alışır.

Kafesine rahat bir şekilde uzandığında, Dog Bite’ındaki yemeğini kapı açık şekilde yerken, kafesin kapısını kapatmaya çalışmaya başlayabilirsiniz. Kafesin kapısını kapatmaya başladığınızda, can dostunuzu strese sokmamak için bunu kısa aralıklarla tekrar tekrar yapın. Bir kez daha Dog Bite’ı doldurun ve can dostunuzu sandığa girmeye hazır hale getirin. Can dostunuzu sandığa çekin ve ona Dog Bite verin. Yemeğini yerken kapısını 15-20 saniye kapatın ve tekrar açın. Bu aşamaya kadar sorunsuz bir şekilde gelindiyse can dostunuza sevginizi ifade edebilecek davranışlarda bulunun. Can dostunuz rahat bir şekilde Dog Bite’ının tadını çıkarıyorsa bunu tekrar tekrar yapın ama her seferinde kapının kapalı kalma süresini kademeli olarak artırın. Kapıyı tek seferde birkaç dakika kapalı bırakana kadar bu işlemi tekrar etmeye devam edin. Can dostunuz stresli olduysa veya morali bozulduysa kısa bir süre ara verebilirsiniz. Bu yöntem herhangi bir yaşta, boyda olan köpeğinizin herhangi bir ırkı için uygulanabilir. Can dostunuzun durumuna bağlı olarak bir süre sandıkta rahat etmesini sağlamak için birkaç gün deneme/alıştırma gerekebileceğini unutmayın. Önemli bir püf nokta daha vermek gerekirse can dostunuzun sandık eğitimi süresince Dog Bite’ı sevdiğinden emin olun. Ardından tutarlı bir şekilde deneme/ alıştırmaya devam edin. Sandık eğitiminin başarısız olmaması için can dostunuzun moral, stres gibi psikolojik durumlarını mutlaka dikkate alın. Çalışırken yani deneme/alıştırmalarda can dostunuzu asla zorlamayın. Eğitimi doğru verilir ve başarılı olunursa can dostunuz sadece sandığa alışmakla kalmayacak mutlu olacağı bir ortam da kazanacak. İsteyerek, bağımsız bir şekilde kafeslerine girecektir.

CAN DOSTUNUZA EVE YERLEŞMEYİ VE EVDE MUTLU OLMAYI ÖĞRETMEK

Yavru can dostunuza evinize alışmayı, yerleşmeyi öğreterek yalnız olduğunda bile onun mutlu olmasını sağlayabilirsiniz. Bu köpek eğitiminde en önemli ama aynı zamanda gözden en çok kaçan adımlardan birisidir. Köpekler doğası gereği sosyal hayvanlardır. Bu yüzden yalnızlık onları mutsuz edebiliyor. Yavru can dostlarımızın yalnızken sakin kalmasını, kendinden emin, mutlu, keyifli olmasına yardımcı olmak bizlerin sorumluluğundadır. Biraz sabırla ve anlayışla yavru can dostlarınızı en kısa zamanda mutlu bir şekilde eve getirebilir ve alışmasını sağlayabilirsiniz. Önemli Not: Eğitime geçmeden önce, can dostunuzun moral, stres gibi psikolojik, durumlarını her şeyden önce dikkate almalısınız. Birçok köpek yavrusu sahibi eve geldiği ilk günden itibaren oturma-kalkma gibi temel eğitim, alıştırmaları yaptırarak ayrılık eğitimine hızlı bir şekilde başlamaya çalışıyor. Bu durum teoride harika bir fikir olsa da uygulamada can dostunuz eve geldiği ilk günden itibaren kafası karışmış ve terk edilmiş gibi olumsuz duygular hissedeceğinden daha fazla sıkıntıya yol açabilir. Bu nedende bunun yerine yavru can dostunuzu evinize getirdiğinizde ilk birkaç ayda sandık eğitimiyle yalnız kalmaya alıştırmadan önce onların rahat ve mutlu olmasını sağlamalısınız. Eğitim adımlarına başlıyoruz.

Adım 1: Bariyerlerin Etrafında Güveni Öğretmek: Yavru can dostunuzu sandık eğitimiyle ayrılığa, yalnız kalmaya alıştırmanın ilk adımı, bariyerler etrafında kendine güvenmesini sağlamaktır. Yavru köpeğinizin her zaman her şeye sahip olamayacağını anlaması, sadece sandık eğitimiyle yalnız kalmaya alıştırma durumuna değil, hayal kırıklığı toleransı, mutsuzluk gibi psikolojisine etki edecek durumlarla başa çıkmasında da önemlidir. . Sandığınızı seçerken, sandığınız köpeğinizin ayağa kalkması, dönmesi ve uzanması için yeterince büyük olmalı, ancak ona geniş bir alan yaratarak çok rahat hareket etmesini sağlayacak kadar da büyük olmamalıdır. Bu durum acımasız gibi görünse de bunun önemli bir nedeni var: Yavru köpeklere küçük yaşta anneleri tarafından küçük alanlarında ve dinlenme alanlarında tuvalet yapmamaları öğretilir. Bu nedenle temel hareketlerine olanak sağlayacak kadar büyük sandıklarda tuvalet yapma ihtimalleri daha azdır. Sandık çok büyük olursa, muhtemelen yarısını uyumak için yarısını tuvalet alanı için kullanırlar. Yavru can dostunuz hızlı bir şekilde büyüyeceğinden dolayı sürekli farklı büyüklüklerde sandık almak istemiyorsanız alanı bölmek için bölücüler kullanabilirsiniz. Kalem kullanmayı planlıyorsanız sandığı biraz daha büyütebilirsiniz. Sandıkta yavru can dostunuza dinlenecek bir alan, tuvalet için bir alan ve hatta oynayabileceği bazı oyuncakların bile bulunduğu bir alanın bırakabilirsiniz. Yavru can dostunuzu günün diğer saatlerinde kafesinde, sandığında bulunmasına ( kapısı açıkken) teşvik etmek istiyorsanız kafesinin, sanığının bir dinleme yeri olduğuna dair olumlu bir bağ kurmasına yardımcı olacaktır. Onlara kalemlerini yalayıp, çiğnemeleri için dolu bir Dog Bite vermek bu süreci hızlandırmaya yardımcı olacaktır. Yavru can dostunuz dinlenirken, çiğneme davranışını sergilerken, ödüllendirilirken onun rahatlatmak için kapıyı açıp kapama alıştırması yapabilirsiniz. Bunu yavru can dostunuza tüm kapılar çevresinde de yapabilirsiniz. Örneğin, yavru can dostunuz siz tuvalete gitmeden ya da gittiğinizde endişeleniyorsa, siz dışarıdayken kapının dışında ona onun sevdiği şeylerden verebilirsiniz. Bu, siz tuvalete girip çıkarken can dostunuzun verdiğiniz şeyle meşgul olmasını sağlar. Üstünüzü değiştirmek veya banyo yapmak gibi daha uzun sürebilecek işleriniz varsa can dostunuza kapının diğer tarafında oyalanması için bir Dog Bite vermek, diğer tarafta olmasına rağmen onunla olumlu bir ilişki kurmanıza yardımcı olacaktır.

Adım 2: "Ağla" Yöntemi Hakkında Bir Not Bırakmak: Eğitmenler, önceden yavruları "ağlamaları" için bırakmamızı tavsiye ederlerdi. Modern köpek eğitmenleriyse göründüğünden daha çok sorun yarattığı için bu yöntemin zıttı tavsiyelerde bulunur. Yavru can dostunuzu sürekli bir sıkıntı içinde bırakmak büyük bir korkuya kapılmasına neden olabilir. Yavru can dostunuz ağlamayı bitirdikten sonra susabilir. Artık sıkıntı görünmüyor zannetseniz de bilim adamları onların “öğrenilmiş çaresizlik” olarak bilinen bir depresyon içinde olduklarına inanıyor. Yavru can dostunuzu belli süreler için sizden ayrı olmaya hazırlamak ve evde yalnız kalmasına hazırlamak, yaptığınız yapacağınız en zor şeylerden biri olabilir. Yavru can dostunuzun yanından ayrılacağınız zaman bu ayrılık ani veya uzun süreli olmasın. Bazen yavru can dostlarınızın yanından ayrılacağınız zaman onu bu duruma hazırlamak için ayağa kalkıp tekrar oturacak hamleler yapmanız gerekebilir. Eğer bu hamleye ihtiyaç duymayan bir can dostunuz varsa bu aşamayı daha hızlı geçebilirsiniz. Her bir can dostumuz birbirinden farklı yaratılışa sahiptir. Bu yüzden can dostlarımızın verdiği tepkilere, vücut dillerine bakarak onların bireysel hızında çalışmak, ilerlemek yavru can dostlarımızın mutlu olmasının anahtarıdır. Ayrılma eğitiminde bu eğitimi vermeniz kadar ayrılma rutininizi sıkıcı hale getirmek de önemlidir. Can dostlarınız inanılmaz derecede zekidir ve ayrılma rutininizi çok hızlı bir şekilde alır. Bu rutini sıkıcı hale getirmenin bir yolu, bıraktığınız ipuçlarının can dostunuza hiçbir şey ifade etmemesini sağlamaktır. Örneğin, ayakkabılarınızı giymek ve sonra oturup televizyon izlemek; anahtarlarınızı alıp tekrar yere koymak gibi rutin davranışlar bu durumu sıkıcı hale getirir. Yavru can dostunuz yalnız kalmaya başladığında, ondan uzakta olduğunuzda bir köpek kamerası veya bebek monitörü almak, onu görmek için iyi olabilir. Zor bir durum olursa birbirinizi görüntülü aramak için iki telefon, tablet veya bilgisayar kullanmak, yavru can dostunuzun iyi olduğunu görmede, anlamada size yardımcı olabilir. Yavru can dostunuza güvenebilirseniz güvenli alanında sizin kokunuzu alabileceği bir eşyayla bırakmak ona güven verebilir. Köpeklerin koku alma duyuları çok gelişmiştir. Bu yüzden eski bir tişörtünüzle, kullanılmış çorabınızın kokusuyla rahatlamalarını sağlayarak onlara güven verebilirsiniz. Yapmaktan kaçınmanız gereken şeylerden birisiyse yavru can dostlarınızı kademeli olarak daha uzun süreli yalnız bırakmaktır. Köpekler inanılmaz derecede zekidir ve neler olduğunu çok çabuk çözerler. Ayrılma eğitimine ilk başladığınızda, köpeğinizin bu duruma alışması için kısa süreli çıkışlar yapın. Özetle yavru can dostunuzu yalnız kalmasına hazırlamak uzun ve stresli bir süreç olarak görünse de can dostunuzun bir ömür boyu sürecek yaşam, günlük hayat becerisi edineceği için bu eğitim en önemli eğitimlerinden biridir. Ancak yavru can dostunuz için bu eğitim bir sorun haline dönüştüyse yardım ve destek için yerel bir ödül tabanlı eğitmenle iletişime geçmek her zaman için en iyi yoldur.

CAN DOSTUNUZU DEĞİŞEN BİR DÜNYADA SOSYALLEŞTİRMEK
Mart 2020’den günümüze kadar dünyanın değişmesine neden olabilecek birçok şey oldu. Bu değişimleri yaşayan kimi insanların hayatlarında Covid nedeniyle önemli değişiklikler olurken kimi insanların hayatlarında çok fazla değişiklik olmamıştır. Ancak ne olursa olsun herkes yaşananlardan ve alınan tedbirlerden bir şekilde etkilendi. İster inanın ister inanmayın Covid zamanında ortaya çıkan bazı trendlerin yararlı olduğu kanıtlandı. Birçok insan evde vakit geçirmek zorunda kaldı ve evcil hayvan sahiplenme sayısı arttı. Ev bulan birçok hayvan dostumuz olduğundan sahiplenme sayısı iyi bir noktaya ulaşmıştır. Ülkemizde Ocak 2021 tarihinden itibaren evcil hayvan sahiplenme/evlat edinme oranları %30-%40 artmıştır.

Pandemi,evcil hayvan sahiplenen kişilerde/ebeveynlerde, birçok soruna yol açtı. Popüler sorunlardan bazıları:
1- Pandemi sırasında bir can dostu nasıl sosyalleştirirsiniz?
2- Sosyalleşme tüylü dostlarımız için ne kadar önemlidir? Sosyalleşme tüm köpekler için gereklidir. Tüylü dostlarımız sosyal varlıklardır ve çoğu sosyal temasla gelişirler.
3-İnsanlarla rahatça yaşayan yaşlı can dostlarımızın Covid zamanlarında insanların çevresinde olması kritik derecede önemli mi?
Hayır, bazı temaslar faydalı olsa da özellikle 8-16 haftalık olan yavru can dostlarımızın sosyalleşmeye ihtiyacı vardır. Bu dönemde, bir köpek yavrusu insanların yanında rahat olmayı en kolay şekilde öğrenebilir. 8-16 haftalık can dostu olan evcil hayvan ebeveynlerinin buna dikkat etmesi gerekir. Yeni sahiplendikleri yavru can dostlarını birçok insana tanıtmak, yaşam koşullarına güvenli ve makul bir şekilde alıştırmak için yavru can dost ebeveynlerinin ellerinden gelen her şeyi yapmaları gerekir.
4- Pandemi sırasında köpeğinizi nasıl sosyalleştirirsiniz?
Evcil hayvanların özellikle insanların sosyal yaşamını görmesi, yaşaması oldukça önemlidir. Bazı evcil hayvan ebeveynleri, evcil hayvanlarının insanlarla, diğer köpeklerle ve diğer canlılarla etkileşim halindeyken kendilerini rahat hissetmeleri için sosyalleşme terimini kullanır. Başka bir deyişle, yaşadıkları dünyada rahat olabilmek için bu terimi kullanır. Sosyalleşmenin bir kısmı, evcil hayvan sahibi dışında kimse olmadan da gerçekleştirilebilir. Örneğin; köpeğinizi fayans, halı, ahşap, çakıl, çimento, çimen vb. gibi farklı yüzeylerde yürümeye alıştırarak başlayın sosyalleştirmeye. Bir can dost yavrusunu çeşitli yüzeylerle tanıştırırken, onu övün yani ona güzel sözler söyleyin. Davranışını pekiştirecek şekilde olumlu davranın. Püf noktası istendik davranışı pekiştirmek için güzel sözler söyleyin, iyi davranın. Yavru can dostunuz sosyal hayata dair yeni olan her şeyle (insanlar dahil) temasa geçtiğinde ne kadar olumlu deneyimler yaşarsa, onların yanında olma durumu da o kadar artar. Yüzeylerin yanı sıra, köpeğinizi evde bulunan günlük şeylerle olumlu bağlantılar kurmaya alıştırın. Buna TV, radyo, elektrikli süpürgeler vb. dâhil olabilir. Yavru can dostunuza bu sesler karşısında güzel sözler söylemek ve ödüllendirmeyi kesinlikle tavsiye ediyoruz. Can dostunuzun duyduğu seslerin seviyesinin kontrolünü nasıl sağlayabilecekseniz o şekilde denemeye başlayın. Düşük sesten başlayarak can dostunuzun rahatlık durumuna göre ses seviyesini kademeli olarak artırın.

Can dostlarınızın insanlarla sosyalleşmesi evde başlar. Fazla sayıda insan daha fazla sosyalleşme demek olduğundan büyük aileler için de bu süreç kolay geçecektir. Can dostlarınızı özellikle yavru can dostlarınızı çocuklara alıştırırken çocukların sakin kalması fevri davranmaması sağlanmalı ve yavru can dostunuzun kendi isteğiyle size gelmesini beklemek iyi olacaktır. Çocuk sahibi bir ebeveyn olarak çocukların yavru can dostu tutup kaldırmamalarının ne kadar zor olduğunu biliyorum. Ancak yavru can dostunuzun aileye hızlı ve sağlıklı bir şekilde uyum sağlaması için zorlayarak değil, kendisi istediğinde aile bireylerine yaklaşması daha iyidir. Hem bu şekilde olursa can dostunuz psikolojik olarak da kendisini rahat hisseder. Aileye alıştırma süresinde can dostunuza nazik olma, istendik davranışları güzel söz- davranışlarla pekiştirme, ödüller bu süreci eğlenceli hale getirecektir. Sadece birlikte yaşadığı aileye karşı değil çoğu insanın, başka ailelerin yanında rahat olmayı öğrenmiş can dostlar gördüm. Bu durum en ideal durumdur. Amacımız her ne kadar can dostumuzu bu ideal seviyeye çıkarmak olsa da tek kişi ve ya tek bir çiftin bir can dost yavrusunu sosyalleştirmesi her zaman kolay değildir. Çünkü Bir can dosta iki kişiyle sosyal olmayı öğretmek, , genellikle yavru can dostun genelleme yapmasına ve çoğu zaman rahat olmasına yeterli olmaz.
Can dostunuzu diğer insanlarla ve köpeklerle sosyalleştirmek, onların etrafında olması anlamına gelir. Köpek parkları, köpeğinizi insanlarla ve diğer köpeklerle sosyalleştirmeniz için mükemmel yerlerdendir. Bu yüzden köpek parklarına götürdüğünüzde ilk olarak, diğer köpeklerle temas etmesine izin vermeden önce can dostunuzun hangi aşıları yaptırdığı ve yaptırması gerektiği konusunu veterinerinizle konuşun. Can dostunuzda gerekli aşıların olduğunu varsayarak, önce köpek parkını gözden geçirin. Köpek parklarının çoğu Covid öncesi kadar kalabalık değil ki bu iyi bir durum. Can dostunuzu diğer can dostlarla ve insanlarla sosyalleştirmek için bir parka götürmek iyi bir yöntemdir. Can dostunuzu insanlara, çevreye, yaşama alıştırmanın harika bir yoludur.
Covid için gerekli önlemleri alın, maske takın ve uygun sosyal mesafeyi uygulayın. Bunları uyguladığınızda can dostunuzun diğer can dostlarla koşarak, oynayarak iyi vakit geçirmesine izin verin. Parktaki insanlar can dostunuzu sevmek veya merhaba demek isterse, can dostunuzun insanlara alışması için bir fırsat olduğundan onu teşvik etmelisiniz. Unutmayın; can dostunuz insanlarla ve diğer can dostlarla ne kadar olumlu deneyimler yaşarsa onların yanında o kadar rahat olacaktır. Çevrenizde köpek parkları yoksa ya da pek iyi durumda değilse can dostu olan bir arkadaşınızdan, can dostunu getirip birlikte bahçede oynamasını ya da yürüyüşe çıkmasını sağlayabilirsiniz. Can dostunuz onlarla vakit geçirdikçe daha rahat olacaktır. Diğer arkadaşlarınızı da can dostunuza nazikçe selam verme gibi olumlu davranışlar göstermesini sağlayabilirsiniz. Tabii bunları gerçekleştirirken maske takmak, sosyal mesafeye uymak gibi Covid tedbirlerine de uyulmalıdır.
Can dostunuzun dikkatini dağıtacak kadar çok uyaranın olduğu yerlerden ve yüksek sesli, kalabalık caddelerden biraz uzakta olan mekanlarda vakit geçirmesini sağlayarak rahat ettirebilirsiniz. Yüksek sesin kalabalığın olduğu ortamlardan geçerken de onun tedirgin olmaması için güzel sözler söyleyebilir, olumlu davranışlar sergileyebilirsiniz. Motosikletlerin, çöp kamyonlarının, yüksek sesli müzik çalan arabaların vb. olduğu yerler.
Bunu bir ay boyunca haftada 3 kez 15 veya 20 dakika yapın. Ortalama bir şehir veya banliyö yerleşim yerinde neredeyse hiçbir şey köpeğinizi tedirgin etmez, strese sokmaz ve ürkütmez. Bu alıştırmalar sırasında, insanlar büyük olasılıkla yanınızdan geçeceklerdir. Yanınızdan geçen insanların %75'i köpeğinize el sallayarak veya selam vererek köpeğinizi harekete geçirecektir. Bu anlarda can dostunuza güzel sözler söyleyin ve iyi davranın. Can dostunuzla ilgilenilmesi onun evcilleşmesine, insanların arasında rahat olmasına yardımcı olacaktır. Can dostunuza 30 cm lik bir tasma takmanız, bir yabancının (veya arkadaşınızın) can dostunuzun siz olmadan evcilleştirmesine yardımcı olur. Bu mesafe sizi Covid’den de korumaya yardımcı olur. Bir veya iki yıl içinde, her şey muhtemelen normale dönecek. İnsanlar ve can dostlar eskisi gibi yakın olacak. Bu dönemlerde biraz çaba ve çalışmayla önümüzdeki 10-15 yıl boyunca iyi eğitim almış ve iyi sosyalleşmiş bir can dosta sahip olabilirsiniz. Bu yüzden şu an harcadığınız çaba, zaman iyi eğitilmiş ve iyi sosyalleşmiş bir can dosta değiyor. Umarım bu makale can dostlarımızı eğitirken neleri nasıl yapacağımız konusunda size yön verir ve sizi bilgilendirir. Son olarak şunu belirtmek istiyorum: Bu makale can dostlarımızı bazı yönlerde eğitmeye başlamak için temel bir kılavuzdur. Tüm evcil hayvan ebeveynlerine küçük de olsa yol gösterir umarım. Veterinerinize mutlaka danışın ve ondan tavsiye alın. Covid can dostlarımızla yaşamımıza benzeri görülmemiş zorluklar getirdi ancak kalbiniz bir can dosta yer açıyorsa bunu reddetmeyin. Bir can dosta sonsuza kadar sevgi dolu bir yuva verin.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
ÜYE GİRİŞİ ÜYE OL
HESABIM HESABIM FAVORİLERİM SİPARİŞLERİM
YARDIM SİPARİŞ TAKİBİ YARDIM