Köpeklerde Besin Kaynaklı Alerji Neden Olur

Besin kaynaklı alerjiler yemek intoleransından farklıdır. Yemek intoleransı, laktoz intoleransı gibi zayıf sindirimden kaynalanır. Örneğin; insanlar ve köpeklerdeki laktoz intoleransı süt sindirimini sağlayan laktaz enziminin ya yetersiz ya da hiç bulunmamasından kaynaklanır.

Besin kaynaklı alerjiler ise köpeğinizin bağışıklık sisteminin, yediği yemekte bulunan işgalci bir proteine aşırı tepkisidir. Proteinler her köpek mamasında çeşitli olarak bulunur. Çoğu kimse sadece etlerin protein kaynağı olduğunu zanneder ancak tahıllar ve bellirli sebzeler de protein içerir. Bu proteinlerin hepsi potansiyel alerji riski taşır.

Köpeğinizin gastrointestinal sistemi (Ağız, Mide, bağırsaklar), köpeğinizi hergün potansiyel alerjenlere karşı korur. Bağışıklık sisteminin yaklaşık %70’i gastrointestinal yolda merkezlenir. Köpeğiniz bir öğün yediğinde yemek ilk midede sindirilir. Büyük parçalar küçük parçalara ve daha sonra mide asidi ve enzimler tarafından komplex protein yapıları daha küçük protein yapılarına parçalanır. Belirli bir miktar sindirilmiş besin daha sonra ince bağırsağa geçer ve proteinler aminoasitlere kadar parçalanır. Aminoasitler vücuda Eritrosit adı verilen özel hücreler tarafından emilebilir hale gelir. Eritrositler hem karşılama elemanları (istenilen aminoasitler) hemde koruma (istenmeyen aminoasitler) görevlisidirler. Bütün bir protein parçalanmadan bağırsaklara emilirse sistem tepki verir ve köpeğiniz alerjik semptomlar göstermeye başlar.

İntestinal yapının bütün proteinlerin emilimini engelleyebilmesi mukosal bariyer’in kararlılığı ve sağlığına bağlıdır. Mukosal Bariyer fiziksel yapısı ile büyük proteinlerin girmesini engeller. Gastrointestinal yapının kararlılığı ve sağlığı, verimli protein sindiriminine, sağlıklı eritrositlerin varlığına, ve sistemde bulunan bağışıklık sistemi hücreleri olan IgA Hücrelerinin varlığına bağlıdır.

IgA hücreleri bağırsak içinde yeralırlar. Bir kısmı serbest dolaşır, bir kısmıda bağırsak duvarına bağlanır ki sindirilmemiş tam proteinlerin eritrositlerle bağlanmasını engelleyebilsinler. IgA Hücreleri voleybol oyuncuları gibi bölünmemiş tam proteinleri daha fazla sindirilsinler diye bağırsak içine geri iterler.

Alerji Gerçekleri ;

Bazı ırklar diğerlerine göre besin allerjilerine daha yatkındır: Boxer, Cocker Spaniel, Springer Spaniel, Collie, Dalmatian, German Shepherd, Lhasa Apso, Miniature Schnauzer, Retriever, Shar Pei, Soft-Coated Wheaten Terrier, Dachshund, and West Highland White Terrier

En yaygın alerjen besinler: Dana eti, Süt Ürünleri, ve Tahıllar.

En az alerjen besinler: Balık, Tavşan, ya da Çiğ Beslenme.

Genel Alerji semptomları: Kuru ve kaşıntılı cilt, Aşırı kaşınma ve yalama, Kel noktalar, kulak enfeksiyonları, deri enfeksiyonları, ishal ve kusma.

Sistem Bozulunca;

Yanlış beslenme eritrositlerin yapısal ve fonksiyonel işlevini bozar. Bozulmuş eritrositler tam proteinlerin vücut içine emilini engellemez ve vücudun tüm korumalarını geçtiğinde GALT (lenfoid doku) devreye girer. GALT, vücudun doğal bağışıklık sistemini yabancı proteinlere karşı korur, ancak vücudu alerjiye karşı korumaz ve hipersensitivite(yüksek hassasiyet) oluşur.

Maalesef her aynı besin alımıyla bağışıklık sisteminin aşırı tepkisi artmaya devam eder. Yani aynı beslenmeye devam edilirse alerjik tepki artarak büyür. Hipersensitivite sonrası köpek her aynı besini yediğinde bağışıklık sistemi hertamin salgılar. Hertamin miktarı aşırılaşırsa ishal ve kusma belirebilir.

Besin Alerjilerini Önleme;

Köpek sahipleri olarak yapılabilecek en iyi şey köpeğinizin yediklerini takip ederek gözlemlemek ve veteriner hekiminize danışmaktır.

Sağlıklı Mukosal Bariyer; Köpeğinizi yavruluk ve gençlik döneminde doğru ve doğal beslenmeye yönlendirerek sağlıklı bir mukosal bariyer yapı sağlanabilir.

Verimli Protein Sindirimini Desteklemek ; Protein sindirimi normalde sorun yaratacak bir konu değildir, ancak yardımcı olmak amacıyla doğal ya da çiğ besinler tercih edilebilir. İyi parçalanmış ürünler sindirimi kolaylaştıracağından tercih edilmelidir. (Bebek mamalarının püre yada sıvı olarak verilmesi gibi)

Köpek Mamasının mümkün olduğu kadar az protein kaynağı kullanmasına dikkat edin;  Bir ya da iki protein kaynağı olan mamalar hem takip hem de sindirim için tercih edilmelidir. Örneğin ; Beş protein kaynağı içeren bir mamada (hindi, tavuk, ördek, somon, ve ton) köpeğinizin hangi içeriğe alerjik tepki verdiğini belirlemek zor ve yanıltıcı olacaktır.