Kedi ve Köpek Sağlığı Açısından Barf

Kedi ve Köpek Sağlığı Açısından Barf

BARF Kedilerin alt idrar yolu hastalığını (FLUTD) önlemede etkilidir. Struvit Kristalleri; Magnezyum, protein ve fosfordan oluşur. Diyet içeriğinde magnezyum oranının yüksek olması, kalitesiz protein içeriği, idrar pH’ının alkali olması gibi nedenler struvit kristallerinin oluşumuna yer hazırlar.

Magnezyum içeriği struvit kristaline yol açtığını düşünen standart mama firmaları magnezyum içeriğini sınırlandırmışlardır. Oysa idrar pH’ını başlı başına struvit kristallerine neden olabilmektedir. Magnezyum kısıtlanması bu sefer kalsiyum oksalat taşlarına neden olabilmektedir.

Standart mamalar idrar pH’ını asidik tutmaya yardımcı olarak struvit oluşumunu engellerler. Ama kedi idrarının pH’ı önemlidir. Fazla asidik olduğunda da bu sefer kalsiyum oksalat kristalleri şekillenir. BARF diyet içeriğindeki magnezyum, fosfor ve protein oranları; Uzman kadrosundan oluşan Veteriner Hekim ve Gıda Mühendisleri tarafından özenle hazırlanarak bu tür vakalara sebebiyet vermemektedir.

Köpek midesinde insana göre on kat fazla tuz asitleri var olup ve pH değeri 1 in altındadır. İnsanın mide pH’ı 4-5 civarındadır. Ayrıca et bazlı proteinlerin mısır bazlı proteinlere oranla sindirilebilirliğinin daha yüksek olduğu kanıtlamıştır. Yani köpeğin hazım için asit üretimi tamamen ete bağlıdır. Köpeğin bağırsak uzunluğu otçullardan çok daha kısadır, bu yüzden yediğini hazmetmesi en çok 24 saat sürer. Otçullarda bu 4-5 gündür. Bu sindirim yapısı Karnivorların (etobur) tahıl bazlı bir beslenmeye uygun olmadığının bir göstergesidir.