Doğal Beslenme

Doğal Beslenme

Etoburlar ve çoğu insanın da düşündüğü üzere bir zamanlar yedikleri gibi aynı tarzda beslenmeleri gerekir. Dünyada tek bir hayvan yoktur ki doğal ortamlarında pişmiş yiyeceklerle beslensin. Bu yüzden barfı evrimsel yiyecek, doğal diyet ve her tür için ortak olan en uygun beslenme şekli olarak görebiliriz. BARF diyeti kısaca hayvanınızı pişmiş yiyecek yerine, doğal ortamlarında yaşamaya devam ederken, uzun yıllarca yaptıkları gibi beslenmelerini sağlamaktır. Besinlerimiz ne kadar doğal ortama benzer ise, sağlığımız için o kadar faydalı olurlar. Bu konu köpekler için de birebir geçerlidir. Bir düşünsenize; hayvanlar binlerce yıldır yiyeceklerini doğal ürünlerden çıkardılar ve soylarını devam ettirdiler, peki şimdi neden herhangi bir değişiklik olsun ki?

Barf kullanmanın avantajları; bizim doğal yiyeceklerimizin hiçbiri ilk başta pişmiş değildir. Bu büyük bir avantajdır çünkü çiğ etler piştiğinde enzimleri öldürülür, vitaminleri etkisiz hale getirir ve yağ doymuş hale gelir.

Protein ve doğal yağlar çiğ tavuktan, sığır ve kuzu etinden kazanılır. İdeal amino asit örgüsünü elde etmek için çok az yumurtanın beyazından kullanmak gerekir. Yetişkin bir köpek için 10 amino asit gereklidir. Fakat hala gelişim dönemindeyse daha fazlasına gereksinim duyarlar. Yani genç köpekler 10 yerine 12 amino asite ihtiyaç duyarlar. Doğada yada doğal yapılan yiyeceklerde böyle bir sorununuz yoktur çünkü taze et yeterli düzeyde verildiği takdirde tüm amino asitleri karşılar. Özellikle kümes hayvanlarından elde edilen doymamış yağ gerekli olan yağ asitini sağlar. Bizler buna çiçek yada bitki yağlarıyla da katkıda bulunabiliriz.

Barf’ın dondurulması sayesinde enzimler, doğal vitaminler, mineraller ve küçük besin maddelerini olduğu gibi korurlar.

  • Bir köpeğin maması asla pişirilmemelidir. Doğadaki gibi doğal verilmelidir. Köpeğin mamasını pişirmek birçok besinler değeri yok eder.
  • Ticari mamalar katkı maddeleriyle doludur, bunlar boya, tuz ve koruyuculardır. Bunlar mamanın daha çok yenmesi için lezzetini arttırır.
  • Ticari mamalar içlerinde çok fazla karbonhidrat barındırırlar. Fazla karbonhidrat şişmanlığa, diyabete gibi birçok probleme neden olur.